• Hakan Tuz İmalatı Cihanbeyli Konya Türkiye; Tuz, Tablet Tuz, Yemeklik Tuz, Gıda Tuzu, Sanayi Tuzu, Deri Tuzu, Arıtma Tuz

Kaya Tuzu

Yemek pişirmede kullandığımız tuzun çoğu , hem sofra tuzu hem de Koşer tuzu , yeraltı tuz birikintilerini tatlı suyla doldurarak, suyu çıkararak ve ardından saf tuz kristallerini geride bırakmak için buharlaştırarak yapılır. Deniz tuzu olarak bilinen daha küçük bir oran, tuzun deniz suyundan buharlaştırılmasıyla üretilir. Kaya tuzu ise, küp şeklindeki kristal formunu korumak için doğrudan topraktan çıkarılır. 


Kaya tuzu ilave mineraller ve diğer yabancı maddeler içerdiğinden, dondurma yapmak ve soğutucuları soğuk tutmak  gibi mutfak uygulamaları olmasına rağmen insan tüketimi için tasarlanmamıştır .

Bu kullanımlar, tuzun suyun erime noktasını düşürmesiyle ilgilidir; bu, içinde tuzlu buzlu suyun tuzsuz sudan daha sıvı kalırken daha soğuk olacağı anlamına gelir. Böylece, tuz eklenmesi, bir buzlu su banyosunun, katı donmadan sıfırın (F) 6 derecenin altındaki sıcaklıklara ulaşmasını sağlar. 

Dosyalarımız

Telegram
WhatsApp